Prezentare

În anul 1877 în comuna  Costeşti s-a înfiinţat prima şcoală , învățător Crețu Alexandru. În satul Roşiori, şcoala s-a înfiinţat în anul 1879, reabilitarea acesteea făcându-se prin Banca Mondială în 2008.

Şcoala Gimnaziala Nr. 1  Răchiţi este şcoală coordonatoare, având în subordine următoarele structuri:
‍- Şcoala Gimnazial Nr 2 Roşiori
- Şcoala Gimnazială ,,Petru Şuşter”, Costeşti
- Grădinița cu Program Normal ,, Petru Șușter” Costești
- Şcoala Primară Nr. 3, Costeşti
- Grădinița cu program normal, Cișmea.

Şcoala Gimnaziala Nr 1 Rachiti  dezvoltă, cu sprijinul comunităţii locale, un mediu favorabil învăţării, bazat pe valori certe, în care fiecare individ este pregătit pentru o treaptă superioară de educaţie, dar şi ca bun cetăţean.
În cadrul şcolilor din comună îşi desfăşoară activitatea un număr de 36 de cadre didactice şi un număr de 385 de elevi. În fiecare şcoală în prezent există amenajate laboratoare de informatică, cabinete de limba română, chimie, bibliotecă, teren de sport. Şcolile sunt dotate cu calculatoare și table interactive.