Proiecte europene

GHID DE BUNE PRACTICI

PROGRAMUL ITC ÎN EDUCAȚIE: ERASMUS+, ACȚIUNEA CHEIE 1 - KA1, MOBILITĂȚI, EDUCAȚIE ȘCOLARĂ, CONSORȚIU
15/7/2024
Scop

Prezentul ghid de bune practici reunește exemple de activități și instrumente de lucru pentru aplicarea tehnicilor de educație digitală în diferite medii formale pentru a încuraja incluziunea, propuse de participanții la mobilități în cadrul activităților didactice desfășurate cu elevii în școlile partenere, materiale educaționale digitale, evidențiind rolul important al tehnologiei în procesul educațional în acord cu standardele europene. Proiectul Erasmus+ implementat de Inspectoratul Școlar Județean Botoșani reprezintă un exemplu de colaborare europeană în educație. Prin intermediul activităților propuse, acest proiect își propune să îmbunătățească calitatea educației în școlile rurale din județul Botoșani, promovând incluziunea și utilizarea tehnologiilor moderne în procesul de predare-învățare. Rezultatele vor contribui la dezvoltarea profesională a cadrelor didactice și la îmbunătățirea experienței educaționale pentru elevi, consolidând astfel rolul educației în dezvoltarea comunității.

Obiective
Activități propuse
Durata
Link catre stire, mentiuni in presa, ziare